Jak dobrać sukienkę do figury?

Sukienka to najbardziej kobieca część garderoby, która w zależności od fasonu, wzoru i koloru – pasuje na każdą (dosłownie!) okazję. Jak dobrać sukienkę do sylwetki, by podkreślić atuty naszej figury i ukryć ewentualne mankamenty?

12 typów kobiecej sylwetki

Różnego rodzaju poradniki wpisują kobiece kształty w owoce, przedmioty i figury. Po co? Przede wszystkim po to, by grupując typy sylwetek pod względem wspólnych cech – ułatwić im dobieranie garderoby do figury. Świadomość posiadania konkretnych urodowych atutów pozwala na intencjonalne ich eksponowanie, co zawsze przynosi pozytywny rezultat – nie tylko w postaci modnej stylizacji, ale również… dobrego samopoczucia. Ładnemu we wszystkim ładnie? Tak! Pod warunkiem, że owo „wszystko” jest dobrze dobrane do figury.

Oto 12 typów kobiecej sylwetki, którym jesteś?

Kielich.

Sylwetka typu kielich charakteryzuje się rozbudowaną górą (szerokie ramiona i duże piersi), brakiem wyraźnie zaznaczonej talii oraz długimi nogami.

Lizak

Sylwetka typu lizak to figura, w której na pierwszy plan wysuwają się duże lub bardzo duże piersi. Reszta sylwetki jest raczej szczupła i proporcjonalnie zbudowana.

Klepsydra

Sylwetka typu klepsydra to najbardziej klasyczna i kobieca linia ciała. Proporcje „klepsydr” są zrównoważone: duże piersi, szczupła talia i ładna pupa sprawiają, że paniom z tym rodzajem sylwetki naprawdę we wszystkim ładnie.

Wazon

Sylwetka typu wazon jest szerszą wersją klasycznej klepsydry. Duże piersi i biodra są proporcjonalne względem siebie, delikatnie zaznaczona jest talia, a uda i łydki są najczęściej stosunkowo szczupłe.

Wiolonczela

Sylwetkę typu wiolonczela charakteryzuje proporcja i równowaga oraz kobiece krągłości. Ramiona i biodra znajdują się w jednej linii, a talia jest raczej krótka, choć wyraźnie zarysowana. „Wiolonczele” mają duże piersi, szerokie biodra i masywne uda, ale najczęściej – bardzo zgrabne łydki.

Gruszka

Sylwetka typu gruszka to, obok klepsydry, najbardziej kobieca i najczęściej spotykany rodzaj figury. Szczupłe ramiona, proporcjonalne piersi, ładnie zarysowana talia kontrastują z szerokimi biodrami i masywnymi udami oraz szerszymi łydkami.

Kręgiel

Sylwetka typy kręgiel to smuklejsza wersja gruszki. Szczupła i proporcjonalnie zbudowana jest góra sylwetki, talia jest wyraźnie zaznaczona, a dół – nieco szerszy i masywniejszy.

Dzwon

Sylwetka typu dzwon charakteryzuje się rozbudowanym dołem. Ramiona są węższe niż biodra, talia może być delikatnie zaznaczona, szerokie są pośladki i uda, a całe nogi – masywne.

Jabłko

Sylwetka typu jabłko charakteryzuje się rozbudowaną górą umieszczoną najczęściej na zgrabnych nogach. Na górze sylwetki mamy: szerokie ramiona, duże piersi i większy brzuch, a na dole: stosunkowo zgrabną pupę i nogi.

Rożek

Sylwetka typu rożek charakteryzuje się rozbudowaną górą – szersze są ramiona niż biodra. „Rożek” nie ma kobiecego wcięcia w talii, ale jego zaletą są najczęściej długie i zgrabne nogi.

Kolumna

Sylwetka typu kolumna charakteryzuje się… brakiem cech charakterystycznych. „Kolumny” są raczej smukłe i szczupłe, mają w jednej linii ramiona, biodra i talię (ta może być lekko zaznaczona), ich piersi są proporcjonalne, a nogi długie.

Cegła

Sylwetka typu cegła to szersza i bardziej masywna wersja kolumny. Cegły” charakteryzują się szerokimi ramionami i biodrami (w jednej linii), brakiem zaznaczonej talii oraz masywnymi nogami.

Rodzaj sylwetki a fason sukienki

Bez względu na rodzaj sylwetki – każda z nas może pozwolić sobie na posiadanie sukienki, a najlepiej… kilku lub kilkunastu! Kobieca sukienka sprawdzi się na ślubie i weselu, na mniej lub bardziej oficjalnych przyjęciach, na studniówce i randce… Słowem: zawsze i wszędzie. Jak dobrać sukienkę do figury? Oto kilka najważniejszych wskazówek, które pozwolą nam na zrobienie szybkich i satysfakcjonujących zakupów sukienkowych.

Sukienka dla „kielicha”

  • Dysproporcje sylwetki typu kielich doskonale zrównoważą sukienki dopasowane i wąskie na górze (ale należy unikać odkrytych ramion i optycznie poszerzającego dekoltu typu łódka), z podkreśloną talią i rozszerzane ku dołowi. Długość sukienki dobierzmy tak, by jak najlepiej wyeksponować zgrabne nogi.
  • „Lizak” powinien wybrać sukienkę, która wyeksponuje biust, ale w sposób schludny i estetyczny – zbyt duże dekolty mogą sprawić, że całą stylizacja będzie zbyt kontrowersyjna lub wręcz wulgarna.

Sukienka dla „klepsydry”

  • Kobiety z tym typem figury mogą pozwolić sobie właściwie na każdą sukienkę, bo we wszystkich ich sylwetka będzie prezentowała się dobrze. Wybór sukienki uzależnijmy więc od okazji i tego, jak chcemy się w niej czuć. Obcisłe i dopasowane sukienki doskonale podkreślą atuty sylwetki, a te luźniejsze i mniej przylegające – pozwolą czuć się swobodnie i mniej formalnie.
  • „Wazon” i „wiolonczela” również mogą pozwolić sobie na większość sukienek, choć w sukienkach obcisłych i dopasowanych nie będą się prezentowały już tak dobrze jak „klepsydry”.

Sukienka dla „jabłka”

  • Kobiety z mocno rozbudowaną górą powinny wybierać sukienki zwiewne, nie opinające figury, bez przesadnych zdobień i bez drapowań. Dekolt w kształcie litery oraz pionowe cięcia materiałów (również pionowe wzory) - optycznie wysmuklą masywną górę sylwetki.
  • „Rożek” również powinien wybrać model sukienki, który zrównoważy proporcje sylwetki i wyeksponuje jej atuty, czyli najczęściej ładny biust i zgrabne nogi. Sprawdzą się tutaj sukienki ze zwiewnymi rękawkami i odcinane pod biustem.

Sukienki dla „gruszki”

  • Atuty sylwetki typu gruszka rewelacyjnie podkreślą sukienki z odkrytymi ramionami, wyraźnie odcięte w talii lub pod biustem i rozszerzane ku dołowi. Długość sukienki zależy od urody nóg i ewentualne chęci ich wyeksponowania. Mini raczej odpada (wyeksponowałoby szerokie biodra), a jeśli zdecydujemy się na długość midi – nie zapomnijmy o butach na obcasach, które wysmuklą dół sylwetki.
  • Podobne kryteria powinny stosować „kręgiel” i „dzwon”.

Sukienka dla „kolumny”

  • Tę dziewczęcą figurę, raczej płaską i bez kobiecych krągłości możemy ubrać zasadniczo w każdą sukienkę – niczego nie musimy bowiem maskować. Jeśli chcemy optycznie uwypuklić wąskie biodra i niewielki biust – wybierzmy sukienki z marszczeniami lub zdobieniami w górnej części, z mocno podkreśloną talią i rozszerzanym dołem. Świetnie będą na tego rodzaju sylwetce wyglądały modele nowoczesne i awangardowe.
  • „Cegły” powinny z klei wybierać sukienki, które wysmuklą sylwetkę i nadadzą jej kobiecy kształt – najlepiej sprawdzą się kreacje z prostą górą, odcinane pod biustem i lekko rozkloszowane ku dołowi.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii