Bycie druhną lub świadkową na ślubie przyjaciółki to jednocześnie zaszczyt i spore wyzwanie. Z jednej strony będziesz miała sporo obowiązku, z drugiej musisz zadbać o to, aby pięknie się prezentować. To między innymi dzięki Tobie oprawa ślubu i wesela będzie wyjątkowa. Funkcja świadkowej należy już do tradycji, natomiast druhny towarzyszące pannie młodej podczas ślubu to dość nowe zjawisko. Warto, aby zarówno świadkowa jak i druhny prezentowały się pięknie. Sukienki dla druhen powinny stanowić spójną całość z suknią panny młodej, stworzenie takiego zestawu może być naprawdę trudne.

Sukienki dla druhen

Druhny towarzyszą pannie młodej podczas ślubu, ich stroje powinny pozwolić na stworzenie bajkowej oprawy tego najważniejszego dnia. Sukienki dla druhen powinny być identyczne, albo przynajmniej zbliżone krojem i kolorem. Im więcej druhen, tym jest to trudniejsze, trzeba znaleźć suknie, które będą prezentowały się równie pięknie na każdej sylwetce, a także wybrać kolor, w którym dobrze będą wyglądały zarówno blondynki, jak i brunetki. Panna młoda tradycyjnie zakłada długą suknię, podobnie druhny. Wersja maxi to bardzo dobra opcja ponieważ pasuje zarówno paniom o fantastycznej figurze, jak i tym nieco bardziej puszystym. Uszyte z szyfonu, koronki lub innego lekkiego materiału będą się pięknie układały zarówno podczas ceremonii w kościele, jak też w czasie tańca. Długie sukienki idealnie wyglądają w połączeniu z efektownym dekoltem czy odkrytymi ramionami. Oczywiście podczas mszy w kościele ramiona warto przykryć eleganckim żakietem. Jeśli chodzi o dobór kolorów to można sobie pozwolić na nieco szaleństwa, ważne jednak, by nie przyćmić sukni panny młodej. Na pewno z góry odrzucamy klasyczne czernie i granaty, choć szlachetne, jednak zbyt poważne jak na tak radosną uroczystość. Pięknie sprawdzą się wszelkie pastele, delikatne róże i błękity. Nieco rzadziej wybierane są sukienki dla druhen drukowane w roślinne printy, ale mogą one prezentować się równie interesująco.

Sukienki dla świadkowej

Nie tak łatwo jest wybrać idealne sukienki dla druhen, ale nie mniejszym wyzwaniem jest kupno odpowiedniej sukienki dla świadkowej. W ten wyjątkowy dzień świadkowa jest bardzo ważną osobą, na niej spoczywa obowiązek dbania o to, aby panna młoda czuła się jak najlepiej i aby niczego jej nie zabrakło. Dlatego strój świadkowej musi być nie tylko piękny, ale i wygodny. Większość gości stawia sobie za punkt honoru taniec nie tylko z panną młodą, ale też ze świadkową, ważne jest, abyś mogła swobodnie w niej tańczyć, bez obaw, że coś się przesunie, pęknie czy przypadkiem odsłoni zbyt wiele. Wybierając sukienkę, możesz dopasować ją do stylu sukni lub koloru bukietu panny młodej, albo wręcz odwrotnie, stworzyć interesujący kontrast. Na pewno suknia musi mieć klasę i nie może odwracać uwagi od bohaterki uroczystości, czyli panny młodej. Dlatego warto zrezygnować z bardzo krótkich sukienek i bardzo głębokich dekoltów. Doskonałym rozwiązaniem są sukienki o długości midi, większość kobiet wygląda w nich bardzo atrakcyjnie. Nie gorszym pomysłem jest sukienka sięgająca ziemi, równie ładna będzie taka w formie tuby jak i lejąca się, miękko układająca się na sylwetce. Zakazanym kolorem sukienek dla druhen, jak i dla świadkowej jest biały, ale też écru i wszystkie inne warianty bieli. O tym, że czerń też wypadłaby tu fatalnie, nie trzeba chyba wspominać. Delikatny róż, mięta, a także pastelowa żółć i rozbielony fiolet. Wszystkie kolory kojarzące się z delikatnością i wrażliwością idealnie sprawdzą się jako kolor sukni dla świadkowej. Jednak zawsze należy zwracać uwagę na strój panny młodej. Jeżeli ona postawiła na prostą, skromną suknię, to Twoja kreacja nie może być bardziej strojna od jej. Tu możesz postawić na nieco odważniejsze dodatki i biżuterię.

Jakie dodatki do sukienek dla druhen i świadkowej

Po pierwsze wygodne buty. Niezależnie od fasonu i długości sukienki, wybierz buty na wysokich obcasach, w końcu masz w planach całonocne tańce. Jeśli chcesz stworzyć modną monochromatyczną kreację, zdecyduj się na buty w odcieniu identycznym jak sukienka. Jeżeli jednak masz ochotę na odrobinę szaleństwa, wybierz buty w kontrastującej barwie. Najbezpieczniej jednak postawić na sprawdzone beże oraz nude. Dodatkiem na czas uroczystości w kościele może być dopasowany żakiet, bolerko lub fantazyjny szal. Natomiast jeżeli chodzi o biżuterię, to możesz tu nieco zaszaleć, zarówno druhny, jak i świadkowa mogą błyszczeć.